Anpassad håltagning för industrilokaler och moderna produktionsytor

När standardlösningar inte räcker till

Industrilokaler är inte som vanliga byggnader. De har tjockare väggar. Kraftigare armering. Och krav som går långt utöver det normala. Jag har sett projekt där betongen varit så tät att vanliga metoder helt enkelt inte fungerat. Då krävs något annat.

Moderna produktionsytor ställer extrema krav på precision. En ventilationskanal som hamnar fem centimeter fel kan sabotera hela luftflödet i en renrumsanläggning. Och en felplacerad kabelgenomföring? Det kan kosta hundratusentals kronor att rätta till i efterhand. Faktum är att många industribyggare underskattar hur kritisk själva håltagningen faktiskt är.

Varför industrin kräver specialister

Det finns en anledning till att erfarna projektledare aldrig anlitar vem som helst för håltagning i industrisammanhang. Riskerna är för stora. Vibrationer kan skada känslig utrustning i närliggande lokaler. Damm kan kontaminera produktionslinjer. Och felaktiga snitt kan försvaga bärande konstruktioner på sätt som inte syns förrän det är för sent.

Men vet du vad? Med rätt kompetens och utrustning går det att ta hål i nästan vilken betongkonstruktion som helst. Diamantborrning och diamantsågning har revolutionerat branschen. Metoderna är tysta, precisa och skapar minimalt med damm. Perfekt för miljöer där produktionen måste fortsätta parallellt med byggarbetet.

Planering som gör skillnad

Innan ett enda hål borras måste hela projektet kartläggas. Var går armeringen? Finns det ingjutna rör eller kablar? Hur tjock är egentligen betongen på just den platsen? Dessa frågor kan verka självklara, men du skulle bli förvånad över hur ofta de förbises.

Jag rekommenderar alltid att anlita en aktör som erbjuder säker betonghåltagning i Uppsala när det handlar om industriprojekt. De har utrustning för att skanna konstruktioner och identifiera dolda hinder innan arbetet påbörjas. Det sparar både tid och pengar.

Och det bästa av allt? Moderna skanningsmetoder kan avslöja problem som ingen visste existerade. Jag har själv varit med om projekt där vi upptäckt felaktigt placerad armering från ursprungsbygget. Utan förhandsskanning hade det kunnat sluta riktigt illa.

Anpassning efter verksamhetens behov

Varje industrilokal är unik. En livsmedelsproducent har helt andra krav än ett verkstadsföretag. Läkemedelsindustrin opererar under regler som gör att även småsaker blir komplicerade. Därför måste håltagningen anpassas efter just din verksamhet.

Behöver du stora genomföringar för ventilationskanaler? Då kan vajersågning vara rätt metod. Ska det dras kablar genom en tjock källarvägg? Kärnborrning ger rena, cirkulära hål med exakt diameter. Handlar det om att skapa nya dörröppningar i en bärande vägg? Då krävs både beräkningar och förstärkningsåtgärder.

Flexibilitet är nyckeln. De bästa entreprenörerna kommer med lösningar, inte problem.

Säkerhet som aldrig kompromissas

I industrisammanhang finns inget utrymme för slarv. Arbetsmiljöverkets regler är tydliga, och konsekvenserna av att bryta mot dem kan bli förödande. Men säkerhet handlar om mer än att följa regler. Det handlar om att skydda människor.

Professionella håltagare använder alltid rätt skyddsutrustning. De säkrar arbetsområdet. De kommunicerar med övrig personal på plats. Och de avbryter arbetet om något känns fel. Den inställningen är ovärderlig.

Så nästa gång du planerar en ombyggnad eller utbyggnad av din industrilokal, tänk på håltagningen redan från start. Det är en detalj som kan avgöra om hela projektet blir en succé eller en mardröm. Välj rätt partner, planera noggrant, och du kommer att tacka dig själv senare.

30 sep. 2026

Nyhetsbrev

Skriv in din epostadress i fältet nedan för att börja prenumerera.


I fokus

Tre fallstudier på luftning

Tre svenska anläggningar och varför de valde Sorubins lösningar.

Läs mer


Så funkar det!

Hur kan Sorubins luftare vara så energieffektiva? Och hur fungerar luftningen?

Läs mer


Sorubin i Global Water Intelligence

Läs mer


Sorubin i World Water!

Läs mer

Pressmeddelanden

[2013-12-17] Ny VD utsedd

Lars Engnell Lamhauge utsedd till ny VD för Sorubin. Läs pressmeddelandet

Alla pressmeddelanden